Wynajem powierzchni biurowej czy własne mieszkanie do pracy?

Właściciele początkujących i znajdujących się na dorobku firm, na starcie chcą uniknąć wysokich kosztów i decydują się na prowadzenie działalności w mieszkaniu lub domu. Ta metoda na początku jest słuszna, ale wraz z rozwojem biznesu, wzrasta również szereg potrzeb związanych z kontaktem z klientem i umiejscowieniem pracowników. Wtedy pojawia się problem. Przekształcić domową przestrzeń na prywatne i darmowe biuro, czy wynająć odpowiednią powierzchnię? Które rozwiązanie jest lepsze? Zapraszamy do lektury.


Jak podają statystyki, tylko w stolicy naszego kraju, zarejestrowane powierzchnie biurowe przekraczają 5 milionów metrów kwadratowych. Niestety nie jesteśmy w stanie przybliżyć jak wysoka jest skala prowadzenia biur w mieszkaniach. Ich właściciele w większości przypadków nie zgłaszają wynajmu komercyjnego z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest brak odpowiedniej wiedzy, że należy to zrobić, natomiast drugim są olbrzymie koszty – nawet 30-krotnie większe od ceny podatku mieszkaniowego.

Przekształcenie mieszkania w biuro, plusy i minusy

W miarę rozwoju biznesu zmieniają się również potrzeby. Wtedy pojawia się pytanie, czy powierzchnia mieszkalna może zastąpić biuro z prawdziwego zdarzenia? Wszystko posiada swoje wady i zalety. Do pierwszej kategorii można dopasować niskie koszty najmu i brak skomplikowanych zapisów w umowie. Zdecydowanie więcej jest jednak negatywnych czynników, które dają o sobie znać w momencie rozwoju działalności.

Można do nich zaliczyć przede wszystkim ograniczone miejsce i brak możliwości jego przekształcenia (chyba, że posiadamy własne lokum). Niestety to nie wszystkie aspekty. Należy do nich dopisać brak gwarantowanych miejsc parkingowych, recepcji i ochrony, ograniczona przestrzeń dla pracowników, drogie koszty instalacji niezbędnych urządzeń takich jak klimatyzacja, oraz koszty utrzymania sprzętów elektronicznych.

Wynajem powierzchni biurowych jest lepszym rozwiązaniem

Wynajem powierzchni biurowej jest bez wątpienia lepszym rozwiązaniem. Przemawia za nim szereg korzyści takich jak formalne zabezpieczenie czasu trwania umowy, które gwarantuje spokojne funkcjonowanie bez obawy o rozwiązanie dokumentów z dnia na dzień.

Osadzenie biznesu w biurowcu gwarantuje również możliwość umiejscowienia pracowników, organizacji przestrzeni, dostępu do open space, ochrony, recepcji i szybkiego internetu. Warto dodać, że zaoszczędzisz również na kosztach eksploatacji prądu, ponieważ większość najemców powierzchni biurowych posiada niższe stawki za prąd. Oprócz wszystkich wyżej wymienionych elementów pamiętaj również o swoich pracownikach. Komfort ich pracy w profesjonalnym biurze zapewnia dużo lepsze efekty.

Opublikowano